0

Το πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής βρίσκεται στην 18η στροφή του με αρκετά ενδιαφέροντα παιχνίδια.

Ξεχώρισε η επιβλητική νίκη του Διαγόρα Βραχνεΐκων στο τοπικό ντέρμπι κόντρα στον Πανμοβριακό Ριόλου με σκορ 3-0.

Τα τρία γκολ των γηπεδούχων είναι σχεδόν ίδια ή έχουν πολλές ομοιότητες. Είναι ενδεικτικό ότι και τα γκολ προήλθαν έπειτα από δύο εκτελέσεις φαουλ-ασιστ και ένα κόρνερ του Τάκη Σχοινά. Ο έμπειρος παίκτης του Διαγόρα μοίρασε με αυτό τον τρόπο τρεις ασίστ και έκανε το παιχνίδι πιο εύκολο για την ομάδα του. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ίδιος έχασε και πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο στέλνοντας την μπάλα στην ριζα του αριστερού δοκαριου και ενώ το σκορ ήταν 2-0.

Η ομάδα του Φίλιππου Σχοινά διατηρήθηκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, αυξάνοντας την διαφορά από τους διώκτες της, κάνοντας αποφασιστικό βήμα παραμονής.

Οι Ριολίτες έμειναν πίσω παρολ΄ αυτά είναι ζωντανοί στο «κυνήγι» της σωτηρίας, αφού η Νίκη Τραγανού ηττήθηκε από τον Διαγόρα Ρόδου, ενώ πρόσθεσαν μια ακόμα κακή εμφάνιση στο ενεργητικό τους φέτος, καθώς δεν αντέδρασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού πάρα μόνο στο δεκάλεπτο 50-60 όπου έκαναν και τις δύο μοναδικές αξιόλογες φάσεις με ωραία σουτ των Βασίλη Χριστόπουλου και Παναγιώτη Νιφορόπουλου.

Ο Παναιγιάλειος θέλει μόνο νίκη στο αυριανό ματς κόντρα στον Φοίβο Κρεμαστής, ώστε να ελπίζει για την συνέχεια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στον 6ο όμιλο:

Νίκη Τραγανού – Διαγόρας Ρόδου 1-2 (42΄ Βατσής-8΄ Χατζησάββας, 67΄ Μπουρλάκης)

Ιάλυσος Ρόδου – Θύελλα Ραφήνας 2-0 (67΄ Δωματάς, 78΄ πεν. Στεφανίδης)

Παλληνιακός – ΠΑΟ Βάρδας 0-1 (74΄ πεν. Γούρμος)

Αχαρναϊκός-Πανηλειακός 0-0

Διαγόρας Βραχνεΐκων-Πανμοβριακός 3-0 (10΄ Παπαδόπουλος, 22΄Τσιριγώτης, 59΄ Λίπι)

Παναιγιάλειος – Φοίβος Κρεμαστής (11/2, 13.45)

Ρεπό: Αστέρας Αμαλιάδας